13 Temmuz 2012 Cuma

african girls

yepyeni bir kanaviçe çanta çalışmasıyla karşınızdayım! bu çantanın fikir aşaması ve oluşum süreci diğer yaptıklarımdan farklı ama.. bu benim aldığım ilk kanaviçe siparişim! bir arkadaşım, başka bir arkadaşına doğum gününde sürpriz yapmak istedi ve beni aradı. sonra arkadaşımla birlikte koordine çalışarak, çantanın "müstakbel" sahibinin de hoşuna gidebilecek bir model beğendik ve ortaya bu çanta çıktı! sizi bilmem ama ben çok eğlendim bu dans eden afrikalı kızları işlerken&bitmiş haline bakarken:)
********************************************************************
here i am with a new cross stitch bag desing! but, this bag has been desinged differently than my other desings with all the pre-stitching and stitching process.. cause this is the first order that i received as a cross stitch desing! a friend of mine called me and said that she wanted to make a surprise for a friend of her. and then, we worked together to find a cross stitch pattern that she might like and after we found this pattern. then i stitched it and the bag that you see below has been occured! i don't know any of you but i really enjoy while i was stitching&looking at the completed version of it:)
   

                                         

çantanın iç görünümü

                

biraz da ra'nın gözü hakkında yazayım; afrika ve mısır birlikte ne alaka diyenler için.. arkadaşımla fikir aşamasında beyin fırtınası yaparken çanta üzerinde "ra-ra" ikilemesini kullanmaya karar verdik. (bu ikileme - ra'nın gözünden farklı olarak- hediye sahibi için özel bir anlama sahipmiş..) ama yapım aşamasında, ben bir türlü yerleştiremedim bu yazıyı çanta üzerine.. ve minik cüzdan işleyip onun üzerine yazmaya karar verdim. sonra ra-ra ikilemesi bana ra'nın gözünü çağrıştırdı falan derken bir bakmışım cüzdan şimdi gördüğünüz halini almış:)
********************************************************************
and a little more about eye of ra; for some who says what is the connection between ancient egypt and african girls.. while we were making brain storm on the pre-stitching process, we decided to use the  letters "ra-ra". (cause these letters have a special meaning for the future owner of the bag different from eye of ra) however, during the stitching process i didn't place the letter on the bag.. and i decided to make a little kinda purse into the bag to place the letters. then the letters "ra-ra" rang a bell in my mind and afterwards this little purse has occured:)  


by N.B.

2 yorum: