13 Kasım 2015 Cuma

Avustralya Günlüğüm - Adelaide

ADELAIDE (24 Ekim 2014) 

Port Augusta’dan erkenden yola çıktık, istikamet Adelaide şehriydi! Adelaide Güney Avustralya şehrinin başkenti ve ülkenin en kalabalık 5. şehri.. Perth’ten sonra gördüğümüz en büyük şehirdi bu!

Adelaide şehrinin girişi

Şehrin merkezinden uzak sevimli Adelaide evleri 

Avustralya'da öğrendiğim bir gelenek, eskimiş ev eşyalarınızı atmıyorsunuz, yol üstüne koyuyorsunuz ve ihtiyaç sahipleri alabiliyor :) Mobilya alışverişi yapmadan önce sokaklarda gezmek lazım :)
Kıtanın güney okyanus şeridinde konumlanmış olan bu şehrin yine okyanus kenarında bulunan “Big4 Adelaide Shores Caravan Park”a vararak karavanı park ettik. Karavan parkı, okyanus kıyısında ve şehir merkezinden uzakta havaalanına yakın bir yerde çok çoook büyüktü! Öyle ki havuzlar, su parkları, barbekü alanları, karavanlar, bungalovlar, çadırlar, kabinler gibi birden fazla imkan ve konaklama çeşidine sahipti.. Daha önce tır parkında bile uyumak zorunla kalan bizler için burası adeta Hilton gibi gelmişti J

Big4 Adelaide Shores Caravan Park
Avustralya’ya geldiğimden beri havanın en sıcak olduğu gündü sanırım, o yüzden şehri gezmeden önce mayolarımızı giyip okyanusun tadını çıkardık biraz J

Okyanus
Yanımızda simit olmasa da martıları orada da besledik :)
Daha sonra şehri keşfe çıktık. Şehir merkezi Perth gibiydi aslında, merkezde büyük gökdelenler, alışveriş merkezleri, casino’lar, cafe’ler, restoranlar, mağazalar mevcut bol bol..

Adelaide Arcade alışveriş merkezi, bina 1800'lerden kalma..

Şehir merkezinde 1800'lerden kalma binalarla modern yapılar bir arada
Yine şehrin kuruluşundan kalma bir kilise


Avustralya'da Burger King'in ismi Hungry Jack's! Menüler aynı sadece ismi farklı! 
Perth’te de dikkatimi çekmişti ancak, burada China Town’a bizzat giderek daha yakından gözlemleme imkânı bulduğum husus ise şehirdeki Uzakdoğu etkisiydi! Daha sonra Melbourne ve Sydney’de de görecektim aynı etkiyi.. 

China Town girişi
Nüfusun hatırı sayılır bir çoğunluğu aslında uzak doğulu; Endonezya, Vietnam, Filipinler, Malezya, Tayland, Çin coğrafi açıdan da yakın oldukları için etkisi en fazla hissedilen kültürlerden... China Town’da bir Tayland restoranına oturduk, uzuuun süre sonra ilk kez restoranda yemek yemenin verdiği heyecan vardı J Bir nevi Avustralya usulü Tayland yemeği yedim diyebilirim; "kanguru etli thai usulü noodle" yanında Avustralya beyaz şarabı eşliğinde J Merak edenler için kanguru etinin tadı ekşimsi, yani böyle sirkeli gibi ve yağsız, sert lifli bir et..

Kanguru etli thai noodle!

Akşam ise, bir pub’ta bişeyler içerek karavan parkımıza doğru yola koyulduk zira ertesi gün “Great Ocean Road”u geçerek Melbourne’e ulaşma planlarımız vardı.. 

Bir sonraki yazıda, Melbourne!


by nb.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder